Frid!

 

Vi går igenom Romarbrevet tillsammans, passa på att komma dessa tisdagskvällar. Mälarblick stängs under de närmste veckorna där flera av våra medlemmar och vänner bor. En del av dem har hittat ett rum någonstans medan andra letar fortfarande. Nästa vecka är det dags för rumänerna som bott i vår kyrka under vintern att flytta ut. Benjamin Nyman har från 1 mars blivit anställd i församlingen på deltid för att jobba med IBRA. Själv åker jag till Moldavien på fredag för att besöka arbetet vi bedriver där.

 

Vi lever i en föränderlig värld, där även Sverige förändras, Strängnäs påverkas och vår församling utvecklas. I allt detta kan vi med glädje känna att vi får tillhöra en Guds församling. Allt är inte perfekt men alla får vara med. Allt fungerar inte precis som jag vill, men Guds nåd är större. Alla beter sig inte alltid korrekt, men vår gemenskap präglas av att vi är förlåtna och kan förlåta.

 

En påminnelse och uppmaning: Tillsammans bidrar vi med vad vi kan. Alla kan fundera över vad man kan bidra med; sång, musik, vittnesbörd, pengar, tid, engagemang, praktisk hjälp, sociala aktiviteter och en del annat. Särskilt är vi i en period i församlingen där vi ser att vi behöver göra en extra insats där det gäller hur mycket pengar vi samlar in. Tillsammans får vi göra det också. Se gärna staplarna nedan och fundera på vad du kan göra.

 

/Fredrik Olsson

 

Vecka 10

Tisdag

 

Onsdag

Torsdag

Fredag

Lördag

 

Söndag

 

 

 

Vecka 11

Tisdag

Onsdag

 

Torsdag

Fredag

Lördag

Söndag

(6 - 12 mars)

09:00 Bön i kyrkan

18:30 Bibelstudium - Romarbrevet - del 2

14:00 12 Korgar öppnar

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

17:00 Gudstjänst på finska

10:30 Gudstjänst

15:00 Holy Dice

19:00 Lovsångsmöte

 

(13 - 19 mars)

09:00 Bön i kyrkan

14:00 12 Korgar öppnar

16:00 Bibelsamtal på finska

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

10:30 Gudstjänst - Församlingens och

12 Korgars administrationsmöte

15:00 Holy Dice

EN EKONOMISK RAPPORT

 

Nedan finns två staplar som visar på hur mycket pengar vi har samlat in i församlingen de senaste två månaderna, och hur mycket vi skulle behöva samla in för att ha råd att göra allt det vi gör. Tyvärr ligger vi ganska mycket efter (sammanlagt 29 658kr).

 

Men det är samtidigt inte omöjligt att lyckas, tvärt om! Om vi hjälps åt kan vi absolut samla in de pengar vi behöver för varje månad! Hoppas du vill vara med att ge efter din förmåga. Och var gärna med och be för församlingens ekonomi!

Regementsgatan 75 - 645 33 STRÄNGNÄS - info@pingststrangnas.se - 0152-215 69