Ny årstid, nytt café

 

Nu är det vår! Och för 12 Korgar är det stora vårtecknet att det rensas hemma hos folk och vi får mängder av prylar och saker. Det är kul och vi får jobba med högre tempo! Tacksamheten är så enorm till alla Strängnäsbor som ger så generöst.

 

Ni som är uppdaterade vet ju att vi håller på att utöka vårt café. Än är det inte helt klart men det har vuxit fram delar av slutresultatet. Många kunder är redan framme och hejar, hurrar och längtar efter att få inviga det nya caféet! Vi får mycket positiv feedback från våra kunder. Det är en stabil och trogen skara människor som handlar hos oss varje vecka. Som en egen liten shopping-församling.

 

Jag tänker ofta på det kretsloppet som 12 Korgar är en del av. Det får börja hos en liten människa som ger en kasse kläder eller handlar en ny servis. Tänk om de bara visste hur de där kronorna till slut blir till hjälp för att förvandla trasiga liv på ett barnhem i Moldavien eller ger trygghet för en utsatt kvinna i Mongoliet. Då tror jag de skulle bli ännu stoltare och gladare över att ge till vår butik! Och att vi som församling får ha en butik som får vara till sådan välsignelse för människor, det är härligt!

 

/ Stina Lewinson

Vecka 13

Tisdag

 

Onsdag

 

Torsdag

 

Fredag

Lördag

 

Söndag

 

 

Vecka 14

Tisdag

Onsdag

Torsdag

Fredag

Lördag

 

Söndag

(27 mars - 2 april)

09:00 Bön i kyrkan

18:30 Bibelstudium - Romarbrevet - del 3

14:00 12 Korgar öppnar

16:00 Bibelsamtal på finska

14:00 Träff för daglediga - med Carina Törn

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

10:00 Holy Dice - Speldag

10:30 Gudstjänst

 

 

(3 - 9 april)

09:00 Bön i kyrkan

14:00 12 Korgar öppnar

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

17:00 Gudstjänst på finska

10:30 Gudstjänst

15:00 Holy Dice

19:00 Lovsångsmöte

 

HOLY DICE – SPELDAG

 

Den 1 april hålls årets andra speldag i kyrkan!

 

Speldagarna har under de senaste åren samlat upp mot 60 personer och det känns väldigt roligt att så många kan komma och känna sig hemma i vår kyrka! Det blir mängder med brädspel, men även gott om tid att umgås och knyta nya kontakter. Dagen börjar kl 10:00 och håller på till tidigast kl 23:00. Bjud med en vän och kom!

 

Mer info finns på facebook (Holy Dice Speldag)

 

DAGLEDIGTRÄFF MED CARINA THÖRN

 

På torsdag (30 mars) får vi besök av sjukhusdiakonen Carina Thörn! Hon kommer till vår kyrka klockan 14:00 för att berätta om det arbete hon är med och driver. Har du möjlighet är du varmt välkommen, och bjud gärna med dig en vän!

 

Regementsgatan 75 - 645 33 STRÄNGNÄS - info@pingststrangnas.se - 0152-215 69