12 Korgar, still going strong!

 

Nyligen var vi på nätverksträff för andra second hand-butiker i Sörmland. Vi butiksansvariga delade nyheter, tips och utmaningar.

Det slår en alltid på dessa träffar hur fantastisk vår butik 12 Korgar är!

 

Jag är tacksam över att jag får vara en del av en 23-årig verksamhet som "still going strong". Tacksam och stolt att vi gör en insats för både människor och miljö. Tacksam över att det är en butik byggd på en biblisk princip; att få och att ge vidare.

 

Jag kan säga att det är ofta Gud bevisar att Han håller sin hand över 12 Korgar. Innan jul hade vi brist på kassar till försäljningen t.ex. Vi letade i varje hörn efter påsar vi kunde använda. Så i samma veva kommer en kund och skänker två svarta säckar med påsar och plötsligt har vi så vi klarar oss fram till jul. Likaså förra veckan var vi lite oroliga för att det var så skralt med möbler. Kan ni gissa vad som haglat in denna vecka? Möbler!

 

Kom gärna med och hjälp till under någon försäljning! Uppgifterna är inte speciellt svåra, men det vore väldigt roligt om vi var fler från församlingen som var med och jobbade ibland. Du är varmt välkommen, det är bara att säga till!

 

/ Stina Lewinson

 

 

 

Vecka 4

Tisdag

Onsdag

 

Torsdag

Fredag

Lördag

 

Söndag

 

 

Vecka 5

Tisdag

Onsdag

 

Torsdag

Fredag

Lördag

Söndag

09:00 Bön i kyrkan

10:00 Bibelsamtal på Mälarblick

14:00 12 Korgar öppnar

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

17:00 Gudstjänst på finska

10:30 Gudstjänst

15:00 Holy Dice

 

 

09:00 Bön i kyrkan

10:00 Bibelsamtal på Mälarblick

14:00 12 Korgar öppnar

18:00 Språkcafé

15:30 Alpha på persiska

10:00 12 Korgar öppnar

10:30 Gudstjänst

15:00 Holy Dice

FÖRSAMLINGENS HJÄLPKASSA

 

Strax innan jul började vi jobba för att fylla på församlingens hjälpkassa. Hjälpkassan finns för att vi som församling ska kunna vara med och hjälpa till ekonomiskt i situationer där personer behöver speciell hjälp.

 

Nu, en dryg månad senare, kan vi glatt konstatera att vi tillsammans samlat in knappt 35000kr sedan denna senaste insamling påbörjades! Det är en sån glädje att vi som församling kan hjälpas åt, ta av vad vi har, och gemensamt bidra till att hjälpa där det behövs!

 

Det finns såklart fortsatt möjlighet att ge till hjälpkassan, men låt oss också glädjas och vara tacksamma för det vi än så länge gjort!

 

 

 

Regementsgatan 75 - 645 33 STRÄNGNÄS - info@pingststrangnas.se - 0152-215 69