Han älskar mig, Han tror på mig, Han känner mig, Han skapade mig, Han bär mig & Han förlåter mig❤ Gud är vår skapare och att han älskar oss mer än vi kan förstå. Han sände sin son som dog för oss för våra synder skull! Jag kan inte riktigt begripa det! Men jag tro att det är sant. Jag övar mig i att helt förstå att det är sant.


Jag vill vandra med Gud luta mig mot honom varje dag. Böja mitt huvud varje dag och säga, här är jag använd mig idag. Rusta mig med din vishet idag Gud. Rusta mig med din kärlek för dom jag möter idag Gud. Hjälp mig och led mig idag Gud. Egentligen är det, de enda jag behöver göra. Luta mot Gud och söka efter hans vilja och hans väg.


Långt i från varje dag lyckas jag! Jag är jättebra på att prova lite på egen hand först! Ibland tänker jag att jag inte vill störa Gud i onödan...Men som sagt det är min enda uppgift egentligen, att söka hans väg och vishet VARJE DAG ❤ Kanske är du som jag? Att du inte har grepp om allt? Det gör inget, Gud är vid vår sida VARJE DAG! Han älskar oss oavsett hur skruttiga vi är!

Tack för det Gud!


/ Emmeli Asp


Vecka 40

Tisdag

Onsdag

Torsdag

Lördag


Söndag


Vecka 41

Tisdag


OnsdagTorsdag

Fredag

Lördag


Söndag(2 - 8 okt) 

09:00  Bön i kyrkan

14:00  12 Korgar öppnar

18:00  Språkcafé

10:00  12 Korgar öppnar

18:00  Konsert med Watoto

10:30  Gudstjänst

13:00  Alpha på persiska

15:00  Holy Dice

17:00  Gemensam träning - Malmby grusgrop(9 - 15 okt) 

09:00  Bön i kyrkan

18:30  Bibelstudium - Bergspredikan - del 2

14:00  12 Korgar öppnar

16:00  Bibelsamtal på finska

19:00  Församlingsmöte

18:00  Språkcafé

18:00  Nya Freppus & PreTeens!

10:00  12 Korgar öppnar

10:00  Holy Dice Speldag

10:30  Gudstjänst

13:00  Alpha på persiska

17:00  Gemensam träning - Malmby grusgrop

Den 7e oktober blir det konsert i vår kyrka! Då kommer kören från Watoto till oss och sjunger under lördagskvällen. Watoto är ett arbete med föräldrarlösa barn i Uganda, och kören består av 29 av dessa barn.


Produktionen heter Signs and Wonders och beskrivs som a vibrant worship experience, the sound of a transformed generation.


Bjud med dina vänner och kom! 18:00 drar det igång. Konserten är gratis och det kommer bli en fantastiskt härlig kväll!


FÖRSAMLINGSMÖTE PÅ EN ONSDAG


Den 11 oktober är det dags för terminens andra församlingsmöte! Under terminen ligger våra församlingsmöten på onsdagarna, detta efter beslut som fattas under våren. Spännande med ett delvis nytt grepp på dessa möten som vi tror kan ha flera fördelar!


Nästa möte blir alltså onsdagen den 11e. Se till att vara med, så ses vi!

   HOLY DICE SPELDAG


Den 14 oktober är det dags för speldag i kyrkan!


Speldagarna har under de senaste åren fyllt cafévåningen med människor och det känns väldigt roligt att så många kan komma och känna sig hemma i vår kyrka! Det blir mängder med brädspel, men även gott om tid att umgås och knyta nya kontakter. Dagen börjar kl 10:00 och håller på till tidigast kl 23:00. Bjud med en vän och kom!

Regementsgatan 75  -  645 33 STRÄNGNÄS  -  info@pingststrangnas.se  -  0152-215 69