SMÅ TANKAR INFÖR VECKAN

 

Den här veckan så vill jag berätta om vad som händer på onsdag kväll. Vi kommer att ha församlingsmöte och prata om möjligheten att få köpa marken kyrkan. Vi kommer tala om uthyrningsrummen hur vi ska fortsätta arbeta med de mest utsatta i samhället. Det kommer att bli tillsammans och vi kommer tala om framtiden jag hoppas verkligen att du kan vara med.

 

Idag är det söndag Och jag är i kyrkan mycket tidigt på morgonen. Att få gå i en tom kyrka att lovsjunga Gud och förbereda sig för predikan är en förmån, att få landa i vad Gud vill säga till församlingen är en utmaning och ett ansvar men också en glädje och en inspiration. Jag är så glad att få vara en del av Strängnäs Pingstkyrka.

 

Hur känner du för vår församling och vår gemenskap? Hoppas att du också känner glädje att få vara en del av guds familj. Om inte så slå en signal eller skriv så kan väl prata om det. Idén är att alla gamla unga barn vuxna kvinnor och män ska hitta sin plats i vår gemenskap Alla behövs. Alla får vara med alla är älskade av gud och har sin plats i vår församling. Jag hoppas att du vill vara med och jag hoppas att du kommer på onsdag.

 

Redan nu på tisdag så kommer vi åka på en utflykt till Taxinge slott och vi kommer att få åka buss ifrån kyrkan klockan 13. Jag hoppas att du kommer med på det. Resan är gratis och jag vill att du ska vara med.

Gud välsigne Dig!

 

/Fredrik

 

Vecka 20

Tisdag

 

 

Onsdag

 

 

 

Torsdag

 

Fredag

 

Lördag

 

 

Söndag

 

 

 

 

Vecka 21

Tisdag

 

Onsdag

 

 

 

Torsdag

 

Fredag

 

Lördag

 

Söndag

 

 

 

09:30 Bön

13:30 Utflykt till Taxinge Slott

 

10:00 Föräldragrupp

14:00 12 Korgar öppnar

19:00 Församlingsmöte

 

18:00 Språkcafé

 

16:00 AW Träning för alla

 

10:00 12 Korgar öppnar

17:00 Gudstjänst på finska

 

10:30 Gudstjänst med uIngvar Holmberg

15:00 Spelsöndag

17:00 Träning för alla

 

 

 

09:30 Bön

 

10:00 Föräldragrupp

14:00 12 Korgar öppnar

17:00 Bibelsamtal på finska

 

18:00 Språkcafé

 

AW Träning för alla

 

10:00 12 Korgar öppnar

 

10:30 Gudstjänst 12 Korgar

15:00 Spelsöndag

17:00 Träning för alla

 

 

 

GEMENSKAP

 

Tisdagen den 15:e Maj kommer vi hyra en buss och åka till Taxinge Slott för en gemenskapsdag tillsammans.

 

Vi ser gärna att du kommer, så anmäl dig gärna till Fredrik.

Regementsgatan 75 - 645 33 STRÄNGNÄS - info@pingststrangnas.se - 0152-215 69